Wszystkie ubrania, które nosze regularnie mieszczą się w dwóch szufladach. Wiem, że minimalizm i kapsułowe garderoby nie są dla wszystkich, ale w moim życiu dodają prostoty i co najmniej 20 minut dziennie. Nadal mam kilka ubrań z sieciówek, ale powoli inwestuję w małe marki i dodaje kilka dobrej jakości rzeczy każdej por roku. Żeby coś dostało się do mojej garderoby, muszę to naprawdę pokochać i chcieć nosić każdego dnia.

Tej jesieni miałam taki pomysł, żeby stworzyć kapsułową garderobę dla mojej córki, która ma prawie 3 lata. Do tej pory jej garderoba składała się z dość przypadkowej kolekcji ubrań, niektórych kupionych przez nas, niektórych przez rodzinę, niektórych zrobionych przeze mnie. Nie zamierzam ich wyrzucać pod żadnym względem, ale zaplanowałam dodać 16 rzeczy do jej garderoby, które pozwolą nam szybko i przede wszystkim w zgodzie z sartorialnymi upodobaniami mojej córki przygotować jej strój na każdą okazję.

Jak stworzyć kapsułową garderobę dla trzylatki?
Zastanowić się jak dziecko spędza czas.


U nas były to następujące okazje:

1. Codzienność w przedszkolu i w domu — wymagane są ubrania, które są wygodne i zniosą wiele prania, bo szybko się brudzą.

2. Okazyjne — do znajomych, do kościoła, do zdjęcia, dla przyjemności rodziców i dziecka. Moja córka uwielbia sukienki, które się kręcą, więc dodałam kilka wygodnych sukienek do jej kolekcji.

3. Na zabawę na świeżym powietrzu — tu zależało nam na dobrej kurtce od deszczu i wygodnych butach do biegania, które będą nieco cieplejsze niż zwykłe tenisówki.

Ustalić budżet


To jest jasne, że trzeba się zastanowić gdzie będziemy chcieli zakupić ubrania. Szczerze powiem, że ceny ubrań dla dzieci od niezależnych małych marek mnie przerażają i raczej nie stać nas na to, żeby kupować poza sieciówkami. Na szczęście sieciówki takie jak Zara i H&M mają swoje kolekcje, które są zrobione z etycznie pozyskiwanej bawełny i nadal pozostają w przystępnych cenach.

Spytać dziecko, co lubi.


To był dla mnie najważniejszy krok w tworzeniu garderoby kapsułowej dla mojej córki. Usiadłyśmy przed komputerem i pokazała mi, co jej się podoba w internecie. Jej ulubione kolory w tym momencie to żółty, niebieski, różowy i brązowy. Powiedziała mi, że marzy o brązowej kurtce na jesień, bo jest koloru koników i niedźwiedzi, które ją ostatnio fascynują. Spędzamy wiele godzin szukając niedźwiedzi w wymyślonej norze w domu i w okolicznych parkach, bawimy się w „stary niedźwiedź”, więc brązowa kurteczka musiała być na liście zakupów. W takiej palecie kolorów bardzo łatwo było mi znaleźć piękne ubranka w przystępnych cenach.

Oto jaki komplet udało się dobrać na Jesienno-Zimową kapsułową garderobę dla mojej trzylatki.


W skład całej garderoby wchodzi:


  • 6 par spodni / leginsów 
  • 2 sukienki
  • 3 bluzki
  • 2 bluzy
  • 1 lekka kurtka niedźwiadek
  • 1 kurtka od deszczu
  • 1 skórzane tenisówki

Gdzie kupowałam rzeczy? 

  • ubrania w Zara kids, bo bardzo podobała mi się ich jesienna kolekcja. W H&M nie znalazłam prawie nic, co by mi odpowiadało, a strona jest słabo zrobiona i nie mam ochoty na niej szukać tego, czego akurat potrzebuję. 
  • kurta od deszczu od szwedzkiej marki Polarn O. Pyret . Kurtka jest dobrej jakości, ale wolałabym, żeby miała kieszenie i podszewkę. 
  • buty - Zara Kids. 

Mam nadzieję, że ubrania będą dobrze służyły mojej córeczce. Co sądzicie o koncepcie kapsułowej garderoby dla dziecka w wieku przedszkolnym? Da się to zrobić i zorganizować w ten sposób, czy będzie za dużo prania? Dajcie mi znać w komentarzach.

Jeśli ten wpis Ci się podobał, proszę podziel się nim z innymi i zostaw komentarz. Dziękuję!
- Małgo 


PS. W tym wpisie nie ma żadnych linków afiliacyjnych.