Meadows to osobisty ogród południowego Edynburga. Kawałek trawy, trochę drzew, dwa place zabaw - niby niewiele, a jest
uwielbiany przez studentów i mieszkańców okolicznych dzielnic Marchmont, Bruntsfield, Newington i Tollcross. Pod Meadows znajduje się cmentarz z czasów plagi edynburskiej, ale staram się o tym nie myśleć.

W czasach studenckich przy pierwszych oznakach lata i słońca nad Meadows unosi się biała chmura dymu z przenośnych grillów. Ktoś chodzi na linie między drzewami, panowie w białych ubraniach grają w krykieta, ktoś gra na bębnach. Każdy student Edynburga będzie miał jakieś opowieści o imprezie na Meadows, o przechodzeniu przez park w środku nocy kiedy impreza przenosiła się z akademików w Pollock Halls do jakiegoś mieszkania na Tollcross.

Moje kolejne wspomnienia związane z tym parkiem to samotne spacery z wózkiem, słuchanie podkastów, picie kawy, chodzenie do małego kina Cameo z moim noworodkiem w chuście, gdzie w cenie biletu była kawa. Robiłam kółka wokół całego parku, czasem trzy, czasem więcej i odliczałam godziny samotności do powrotu Kuby z pracy.


Odkąd Mania się urodziła Meadows rozkwitły już trzy razy. Każdego roku na to czekam, bo to taki znak, że wszystko trwa tylko chwilę. Że ciężkie momenty, bezsenne noce, zmartwienie i niepokój miną. I Meadows rozkwitną jeszcze raz.


W okolicy Meadows jest kilka naszych ulubionych kawiarni i miejsc w Edynburgu. Poniżej spisałam adresy ich stron:


Fieldwork Cafe

Moja ulubiona kawiarnia w całym Edynburgu, jeśli nie na świecie. Pyszna kawa z lokalnej palarni, ręcznie robione ciasta, w tym wiele wegańskich opcji, śniadania, cheese toasties, zupa. Idealne miejsce.

Brew Lab

Miejsce, gdzie ludzie znają się na kawie, ale czasem trochę krzywo spojrzą, jak masz ochotę na mochę na przykład. Popularne wśród studentów. Robią kursy dla baristów. Dobre brownie.

Soderberg

Kiedyś znany jako Peter's Yard, teraz Soderberg - to szwedzka kawiarnia/bistro serwująca otwarte kanapki, bułeczki kardamonowe, dość dobrą kawę. Dużo miejsca do siedzenia. Przestronna łazienka z przewijakiem. Pyszny chleb na wynos.


Machina Espresso


Bardzo dobra kawa, to takie miejsce, gdzie jest czysto i kawa jest podawana idealnie i zawsze tak samo. Podobno konsekwencja i te same efekty przy parzeniu to jeden ze znaków wysokiej jakości kawy - polecam to sprawdzić w Machinie.

Cult Espresso

Kolejne miejsce z bardzo dobrą kawą. Dość wąski lokal i niewygodnie wchodzić z wózkiem, ale idealne położenie obok dużego placu zabaw, żeby wziąć kawę na wynos i popijać kiedy potomstwo skacze po drabinkach.

Summerhall

Kiedyś szkoła weterynaryjna, teraz centrum sztuki i inkubatorów biznesowych. Zawsze coś tam się dzieje, sam budynek jest okazały i ciekawy architektonicznie, a niektóre sale nadal mają haki pod sufitem na których wjeżdzały zwierzęce ciała na lekcjach anatomii. Warto sprawdzić program i zobaczyć co się dzieje w Summerhallu, bo zawsze jest coś ciekawego do wyboru. Jest tam też klub dla dzieci z zabawami sensorycznymi, dobry sposób na spędzenie czasu w deszczowy dzień - Zoom Club ,

Dominikanie (St Albert's Catholic Chaplaincy)

Dominikanie prowadzą duszpasterstwo akademickie na University of Edinburgh i mają piekną kaplicę ukrytą w ogrodzie jednej z kamienic przy Meadows. Polecam na niedzielną Mszę. Projekt kaplicy wygrał wiele nagród architektonicznych.

Cameo Cinema

Małe niezależne kino w dzielnicy Tollcross z klimatycznym barem i ciekawym repertuarem (drinka można wziąć ze sobą do kina na seans). Oferują też seanse dla rodziców z dziećmi, a w cenę biletu wliczona jest kawa.

Yamato

Jedne z najlepszych sushi w Edynburgu, siostrzana restauracja Kanpai. Piękne drewniane wnętrze, przyjazne rodzinom, dobre na drinka wieczorem i na randkę.

Ransacked Black Oven

Idealne miejse na lunch, brunch i Bloody Mary. Kuchnia międzynarodowa, pyszne flatbready prosto z kamiennego pieca i sałatki. Dużo wegetariańskich opcji. Przystępne ceny.

Rose and Ammi 

Mała malownicza kwiaciarnia, idealna do kupienia bukietu do zdjęć na insta :) (żarcik)

Civernos

Przepyszna pizza na cienkim cieście sprzedawana na kawałki.

Ting Tai Caravan 

Tajski street food tuż obok uniwersytetu, bardzo dobre porcje i ceny, pyszne jedzenie. Siedzenie jest przy wspólnych stołach i na dość wysokich stołkach / ławkach, więc jest to miejsce raczej na zaspokojenie małego głodu niż na spotkanie ze znajomymi. Płatność tylko gotówką!

Armstrong's And Son's Vintage

Moim zdaniem najlepszy sklep z ubraniami vintage w Edynburgu. Super kolekcja starych płaszczy (tu kupiłam mój kaszmirowy płaszcz Burberry za 30 funtów), cały wieszak kaszmirowych sweterków i kolejny mój ulubiony - wełnianych swetrów robionych w Szkocji, w tym na Fair Isle i Shetlandach.

Jak widzicie wokół Meadows można spędzić cały dzień, od kawy i śniadania w Fieldworku, potem leżenia na trawie i picia piwka, podziwiając architekturę na Marchmont i panoramę Edynburga z Bruntsfield Links, lunch w Civernos albo Ting Tai, buszowanie w sklepie vintage Armstronga, seans w Cameo po południu i kolacje w Yamato. To jest praktycznie mój idealny dzień w Edynburgu, czyli okazja, żeby spędzić czas "like a local", bo myślę, że już się do takich zaliczam :)

PS. Bylibyście zainteresowani PDFem z najlepszymi adresami w Edynburgu i planem na weekend? Dajcie mi znać w komentarzach i zapiszcie do newslettera i zobaczę co da się zrobić.