Mam kilka swoich miejsc w Edynburgu, gdzie chodzę na zresetowanie myśli, otoczenie się czymś znajomym. Ogród Botaniczny jest jednym z moich miejsc. Tam chodziłam z noworodkiem w chuście po nieprzespanych nocach, tam siedziałam na ławce nieraz myśląc o ostatnim dyżurze w pracy, tam spacerowałam szukając znaków wiosny, kiedy zimna trwała już prawie rok.Edynburski Ogród Botaniczny jest jednym z największych w Wielkiej Brytanii, został założony w XVII wieku i poza promocją zdrowia roślin i ochrony gatunków roślin zajmuje się edukacją, badaniami naukowymi i nawet prowadzi kursy z ilustracji botanicznej, na które chciałam się bardzo zapisać.

Wstęp jest za darmo, nie mogą wchodzić tam psy, więc jest to idealne miejsce na spokojny spacer z dzieckiem lub na rodzinny piknik. Albo na samotny poranek z ciepłą kawą w termosie i dobrą książką.

Pewnego zimowego jeszcze poranka wybrałam się tam z Manią, tym razem do szklarni, żeby ukryć się przed zimnem i wilgocią lutowego dnia.

W okolicy Botanics jest kilka fajnych kawiarni, na dole wpisu podam kilka adresów, które warto zapisać jeśli macie ochotę na dobrą kawę czy ciasto. Przez Botanics można dojść z dzielnicy Trinity do Stockbridge, gdzie jest wiele dobrych kawiarni, park z dużym placem zabaw, jeziorko z kaczkami i panoramą na Edynburg. Krótko mówiąc nasza standardowa trasa w niejeden weekend. Edynburg dla lokalsów, jak to się mówi na internetach.
Adresy

1. Strona Ogrodu Botanicznego w Edynburgu
2. The Bearded Baker, 46 Rodney St, Edinburgh EH7 4DX

Pyszne pączki, bardzo dobra kawa

3. Artisan Roast Stockbridge, 100A Raeburn Pl, Edinburgh EH4 1HH

Moja prawie ulubiona kawa w Edynburgu

4. Pub Scran and Scallie, 100A Raeburn Pl, Edinburgh EH4 1HH

Trochę posh miejsce, trochę drogie, w czasie lunchu nie da się zamówić stolika, ale warto przyjść. Dzieci i psy mile widziane.

5. Deli z dobrym lunchem, Good and Proper, 74 Raeburn Place, Edinburgh, Eh4 1HJ
6. Super dobre cupcaki, Cuckoo's Bakery, 150 Dundas Street, Edinburgh EH3 5DQ, Scotland
7. The Pastry Section, 86 Raeburn Pl, Edinburgh EH4 1HH

Pyszne ciasta, słodkie tarty cytrynowe z bezą na wierzchu, kawa nie aż tak dobra.

8. Sodeberg Stockbridge, szwedzka kawiarnia, przyjazna dzieciom (duża łazienka), 3 Deanhaugh St, Edinburgh EH4 1LU

9. Lovecrumbs Stockbridge, 22 St Stephen St, Edinburgh EH3 5AL

Pyszne ciasta i mały concept store z drobiazgami do domu. Po schodach w dół, trochę trudno znaleść.