Pewnie większość z Was myśli, że zwariowałam. Około 2 miesiące temu postanowiłam przemyśleć moją strategię pisania bloga. Zastanowiłam się nad tym, co chcę osiągnąć i co mnie przed tym powstrzymuje. Doszłam do wniosku, że nigdy nie jestem do końca zadowolona z wyglądu mojego bloga, a Squarespace dawał mi możliwość zmieniania szablonu każdego tygodnia, jeśli tyko bym tego chciała. Ponieważ moim celem jest pisanie i skupienie się na słowach, chciałam wybrać szablon, który mi to umożliwi a jednocześnie nie będzie oferował za wiele opcji do ciągłych zmian.

Do wyboru miałam Medium, Squarespace, Wordpress i Blogger’a. Wybrałam Blogger’a. Oto dlaczego:


1. Blogger jest za darmo


To był jeden z najważniejszych powodów, dla których wybrałam Bloggera zamiast Wordpress czy Squarespace (za który płaciłam 13 funtów każdego miesiąca). Nie sądzę, żeby udało mi się zarobić na moim blogu jakiekolwiek pieniądze, a napewno nie tyle, żeby pokryć koszt hostingu i domeny. Od jakiegoś czasu staramy się mądrze zarządzać naszym budżetem domowym i blog jest jednym z wydatków, który postanowiłam obciąć. Domena (której przeniesienie z Squarespace zajmuje więcej czasu, niż się spodziewałam) kosztuje mnie około 10 funtów na rok i od teraz będzie to jedyny koszt mojego bloga, poza moim czasem oczywiście.

Niektórzy mówią, że główną wadą Bloggera jest to, że jest się zależnym od Google i jeśli postanowią zamknąć tę platformę, to wszystko się straci. NIe wiem czy pamiętacie, ale około 2010 roku Google zamknęło Google Reader’a. I wszyscy przenieśli się na Feedly albo Bloglovin. Tak samo będzie z Bloggerem, po prostu przeniosę się gdzie indziej. A póki co, mam za darmo nieograniczony hosting.

2. Estetyczne i tanie szablony


Byłam zaskoczona tym, jak wiele pięknych szablonów na Bloggera można znaleźć na stronach takich jak Etsy czy Creative Market. Wybór nadal jest dużo mniejszy niż na Wordpress’a, co jest moim zdaniem plusem, bo mniej czasu spędza się na znalezieniu tego, co się lubi. Zdecydowałam się na szablon pary polskich programistów i jestem bardzo zadowolona. Ustawienie wszystkiego zajęło mi zaledwie parę godzin i nie zamierzam nic zmieniać. Ładne i minimalistyczne szablony można kupić już za około 6 funtów.

3. Ma wszystko, czego potrzebuje


Prosty panel obsługi, możliwość dodawania stron, statystyki, integracja z - wszystko jest na Bloggerze tak samo, jak na innych platformach. Tak naprawdę do pisania dobrych tekstów potrzebna jest tylko klawiatura, cała reszta to dodatek, który może odwracać uwagę od pisania. Na Wordpresie szukałam ciągle nowych wtyczek, udoskonalenia bloga, zmieniałam szablony i nie mogłam znaleźć nic, co by mi się podobało.


4. Prosty do obsługi interface


Jestem osobą, która nie lubi bałaganu. Wordpress to system, który miał być przeznaczony do pisania blogów a ostatecznie znaczna część stron internetowych polega na Wordpressie i używa go jako platformy do budowy stron na zasadzie “zrób to sam”. W Bloggerze interface jest zaplanowany z myślą o użytkowniku, który chce pisać i publikować teksty, a nie bawić się w developera i to mi się podoba.


5. Szybkie dodawanie zdjęć


Może mi się tylko wydawać, ale dodawania zdjęć szybciej mi idzie w Blogerze niż w Worpdressie. Blogger automatycznie zmniejsza też zdjęcia (jeśli się tego chce można wrzucić w pełnej rozdzielczości)

W porównaniu ze Squarespace, Blogger jest na pewno krokiem w dół, ale dla mnie jest wystarczająco dobry, żeby osiągnąć w blogosferze to, co sobie zaplanowałam.
Wordpressa nigdy nie lubiłam. Wydawał mi się zbyt zagracony niepotrzebnymi rzeczami, które mogłabym zignorować, ale po co, skoro mogę pisać za darmo na Blogerze.

A Wy jakiej platformy używacie do pisania?

Blogger czy Wordpress - gdzie najlepiej pisać blog