Kiedy już udaje mi się uśpić Manię (i odłożyć, bo każdy rodzic wie, że sztuka nie polega w uśpieniu dziecka) i mamy w końcu czas dla siebie, zwykle spędzamy go na decydowaniu co mamy obejrzeć. Jeśli w międzyczasie nie zasnę, zwykle pada na jakiś film dokumentalny. Ostatnio trafiliśmy na trzy bardzo dobre dokumenty, więc podzielę się nimi z Wami. Jeśli znacie coś wartego obejrzenia, najlepiej na Netflixie, to też dajcie znać! Szukanie rzeczy wartych obejrzenia jest moją zmorą, więc zawsze przydadzą się jakieś rekomendacje od innych.

1. The Girl From Ipanema: Brazil, Bossa Nova And The Beach


Dla kogoś, kto uwielbia bossa-novę ten dokument to czysta przyjemność. Historia o tym, jak powstała jedna z najbardziej znanych piosenek na świecie, wywiady z twórcami nowego stylu muzyki, który powstał jak się okazuje, w zupełnie innych okolicznościach, niżby się mogło wydawać. Rio de Janeiro, młodość, miłość, ach naprawdę polecam. Zawsze chciałam pojechać do Rio, po obejrzeniu tego dokumentu jest prawie na samej górze mojej listy marzeń.

Film dostępny na BBC iPlayer

2. (Dis)Honesty: The Truth About Lies


Wszyscy kłamiemy, to fakt. Jesteśmy ludźmi, a kłamstwo w wielu formach jest zwyczajnie ludzkie. Ten dokument analizuje mechanizmy kłamstwa i odpowiada na wiele ciekawych pytań. Na przykład kto kłamie częściej, mężczyźni czy kobiety? Albo, w której części świata kłamanie jest bardziej powszechne? Kiedy kłamanie jest ok, a kiedy nie? Film składa się z obszernego wywiadu z Izraelskim naukowcem Danem Ariely, który bada ludzkie zachowanie m.in. w stosunku do ekonomii. Odkrywa różne rzeczy i sprawdza, jakie mają zastosowanie w ekonomii. Na przykład, w jaki sposób dodanie jednego zdania do instrukcji wypełniania PIT-u w Wielkiej Brytanii podniosło ułamek płacących podatki na czas aż o 5%. Super ciekawe! Ten film trzeba obejrzeć jest świetnie nakręcony, śmieszny i daje wiele do myślenia.

Film jest dostępny na Netflixie.  

 3. Valley Uprising (Buntownicy na krawedzi)


Kalifornia, Yosemite, lata 50., słońce, wolność, miłość i wspinaczka. Podczas gdy cała Ameryka zaczynała stabilne życie na obrzeżach miast, gdzie szczytem marzeń był przystrzyżony trawnik i nowa zmywarka, grupa szaleńców postanowiła zamieszkać w obozie w Yosemite i zacząć zdobywać kolejne ściany. Żyć w pionie. Przeciwstawić się grawitacji. Ten film opowiada historię rewolucji wspinaczkowej, która miała miejsce przez ostatnie 70 lat w Yosemite. Jest rywalizacja między młodziakami, picie wina i narkotyki na wysokości równej dwóch wieżowców Empire State Building, zapierające dech w piersiach zdjęcia Half Dome i El Capitan. Ten film przypomniał mi jak bardzo tęsknię za górami, za tym zmęczeniem, za Patagonią. Uwielbiam takie dokumenty.

Film jest dostępny na Netflixie.

Jeśli oglądaliście ostatnio coś godnego polecenia, dajcie znać! Mam nadzieję, że te trzy propozycje Wam się spodobają.