Mieszkamy tu już ponad 10 lat i kochamy Szkocję. Jest naszym domem i miejscem bliskim mojemu sercu. Jeśli coś mnie rozczula, wiem, że już jest po części moje. Ze swoim akcentem, wierszami i tańczeniem za ręce do muzyki skrzypiec na zabawie Ceilidh, Szkocja jest urzekająca.


Fascynuje mnie zwłaszcza północ Szkocji. Żeby przeżyć w takich warunkach, jakie panują na samej północy, z deszczem, który zacina poziomo 350 dni w roku, z czarnymi zimami i białymi latami, falami zalewającymi całe wyspy - ludzie musieli trzymać się razem. Współpracować. Mieć poczucie humoru, żeby przeżyć długie ciemne zimne wieczory. Myślę, że stąd bierze się to, co najlepsze w Szkocji, czyli sposób bycia i charakter ludzi. Introwertyzm, ale z dużą dozą dystansu do samego siebie oraz poczciwego zrozumienia świata i życia blisko natury z pogodzeniem się na jej działanie i los, jaki planuje dla mieszkańców północy.

Szkocja nas zachwyca i za każdym razem, kiedy mamy gości, chcemy, żeby zachwycili się razem z nami. Mamy opracowanych kilka wycieczek z Edyburga, w zależności na to, ile mamy czasu.


Odkąd Mania lubi jeździć samochodem jednodniowe wycieczki są przyjemnością. Wystarczy wyjechać 15 minut poza Edynburg, a jest się w górach. Godzinę dalej jest już początek Highlands. Marzy mi się kupić starego vana i odremontować go na campera, żeby w każdy wolny weekend wyjeżdżać na północ i pić kawę z widokiem na zamglone jezioro, a wieczorem popijać whisky i czytać książkę.

Nasza krótka jednodniowa objazdówka obejmuje:


1. Deanston distillery - malowniczą destylarnię whisky oddaloną o około 1h jazdy od Edynburga
2. Jezioro Lubnaig z pięknym punktem widokowym (jest tam bardzo fajne pole namiotowe tuż przy jeziorze, ale jeszcze nigdy tam nie spaliśmy)
3. Dolinę Glencoe - nie trzeba jej chyba przedstawiać jest taka znana, chociażby ze Skyfall
4. Mhor 84 - zajazd z pokojami do wynajęcia na górze i pysznym jedzeniem na dole (burgery, fish and chips, steki, a na deser bezy wielkości głowy - czyli wszystko co najlepsze).

Jest niewiele bardziej przyjemnych rzeczy na świecie, niż jazda samochodem, słuchanie muzyki z playlisty, gdzie każda piosenka jest miłym zaskoczeniem i zachwycanie się kolejnymi widokami. To jeden z powodów, dla których chcę nadal mieszkać w Szkocji, łatwy dostęp do takiego piękna.

Czas na zdjęcia:


Add caption