Od grudnia moja droga do pracy zajmuje mi około godziny w jedną stronę. Ten sam dystans samochodem jestem w stanie przejechać w 15 minut, ale parking przy szpitalu jest głupio drogi. Poza tym rano i tak wszyscy śpią, kiedy wychodzę, a ja zyskuję trochę czasu dla siebie.Czasem wyobrażam sobie, że jestem już stara i niewiele przyjemności pozostało mi w życiu. Albo, że mieszkamy gdzieś na zupełnym odludziu i nikt nas nie odwiedza. Wtedy zawsze uśmiecham się do siebie, bo wiem, że obok mnie będzie Kuba i stosik książek (albo Kindle) - czyli dwie najlepsze rzeczy na świecie.

W tym roku przeczytałam trzy dobre książki, którymi chciałam się z Wami podzielić. Wszystkie po angielsku, bo ostatnio czytam niewiele po polsku, głównie dlatego, że trudniej mi dostać polskie książki na Kindle.

1. It's going to hurt: Secret Diaries of a Junior Doctor (Adam Kay)


Książka, którą mogłabym trochę sama napisać, a kto wie, może jeszcze napiszę, czyli pamiętnik młodego lekarza z Wielkiej Brytanii. Napisany szczerze, z humorem, bez owijania w bawełnę. Polecam każdemu kogo interesuje medycyna w UK i chce się dowiedzieć, na czym polegają zmagania . i codzienna praca młodego lekarza. Adam odszedł z medycyny parę lat temu, nie powiem z jakiego powodu, bo jest to finał książki. Zajmuje się teraz pisaniem dla TV. Język książki jest lekki, czasami bardzo śmieszny, a opisane wydarzenia prawdziwe, ale czasem wstrząsające. To książka, która sprawiła, że poważnie zastanawiam się czy nadal chcę iść na ginekologię i położnictwo, bo nie wiem czy satysfakcja pracy wynagrodzi mi traumatyczne rzeczy, który będę musiała być świadkiem.

Werdykt: łatwy język, przyjemna i szybka lektura, polecam bardzo.

2. Turtles all the way down (John Green)

John Green powrócił z pierwszą powieścią po ogromnym sukcesie Fault in Our Stars z książką, którą niektórzy będą kochać, a inni wyśmiewać, ale po cichu nadal lubić. Zastanawiam się czy Green pisał pamiętnik, kiedy był nastolatkiem, czy nadal jest w nim dużo dziecka, bo tak dobrze udaje mu się stworzyć wiarygodnych bohaterów w wieku nastoletnim. " Turtles All the Way Down" to książka o młodej dziewczynie, która zmaga się z nerwicą natręctw (obsessive compulsive disorder czyli OCD), ale nadal próbuje być zwykłą nastolatką. Opis OCD i tego, jak to wplywa na jej relacje z innymi jest bardzo wiarygodny, a przy tym nie zmienia lektury w ciężką czy nieprzyjemną. To nadal książka o nastoletniej miłości, patrzeniu razem w gwiazdy, pierwszych pocałunkach i analizowaniu każdego spojrzenia w czasie przerwy między lekcjami z najlepszą przyjaciółką. Przeniosła mnie w lata nastoletnie (bardziej gimnazjum niż liceum) i poczułam ulgę, że to już za mną. 

Werdykt: ciekawa narracja, bardzo dobrze narysowani bohaterzy,  polecam. 


3. The Bright Hour: A memoir of living and dying (Nina Riggs)

Nina była poetką i pra-pra-prawnuczką RW Emerson'a , która zmarła niedawno na raka piersi zostawiając za sobą dwójkę małych dzieci i męża, oraz piękny pamiętnik o umieraniu, macierzyństwie, życiu ze świadomością, że jej czas jest bardzo ograniczony. The Bright Hour jest napisane pięknym językiem, dawno nie czytałam słów złożonych w tak umiejętny sposób a zarazem tak zręcznie opisujących uczucia, które trudno sobie wyobrazić. Nina żyła trochę ponad dwa lata po swojej diagnozie raka, który okazał się być bardzo agresywny. Jedno ze zdań, które bardzo zapadło mi w pamięć to, że dla każdego z nas życie jest jak chodzenie po linie nad przepaścią. Każdy wie, że w pewnym momencie spadnie, że jest pewne ryzyko, że stanie się to już niedługo. Ludzie z terminalną diagnozą chodzą po linie i dokładnie widzą jak wysoka jest przepaść, jak głęboko spadną, jakie ryzyko podejmują każdego dnia. Są świadomi swojej śmiertelności w każdej minucie. Reszta z nas nadal idzie po tej samej linie, ale pod nami jest mgła, która daje nam poczucie bezpieczeństwa. 

Werdykt: piękny język, ale nadal lekko się czyta, wartościowa książka, pozytywna, bardzo polecam 

A Wy co teraz czytacie? Znacie jakieś sposoby, żeby zgrać ebook na Kindle? Gdzie kupujecie ebooki po polsku?