Lato nie sprzyja poczuciu melancholii. Budzę się razem ze słońcem, przekręcam klucz w drzwiach, a przez szczelinę wdzierają się promienie na ciemną klatkę schodową, podświetlając pyłki w lekko stęchłym powietrzu. Już niedługo klatka będzie ciemna, a ja nie zobaczę słońca ani przed ani po pracy.

Latem nie przeczytasz wielu artykułów na temat depresji czy niskiego samopoczucia. Wszyscy przestają o tym mówić. Słońce w zenicie nie daje naszym cieniom szansy na wydłużenie i nie widać, że niektórzy nadal chodzą zgarbieni, zamknięci w sobie. W pełnym słońcu jednak łatwo się schować. A w natłoku zdjęć opalonych kończyn jest jeszcze łatwiej. Wystarczy od czasu do czasu kliknąć na kciuk wystawiony ku niebu, żeby sprawić wrażenie, że wszystko jest ok. Bo latem powinno być.

jak sie czuje czlowiek po odstawieniu antydepresantow (6 of 8)

Od pięciu miesięcy nie biorę antydepresantów. Wiele osób z mojego bliskiego otoczenia nadal nie wie, że kiedykolwiek je brałam, że depresja była częścią mojego życia i całkiem możliwe, że mój cień nie miałby szansy skrócić się na wiosnę, bo zniknąłby z powierzchni ziemi. Ci, którzy wiedzą, są ostrożni.

Od czasu do czasu słyszę ciche 'jak się czujesz?' i wiem, że nie chodzi o ból głowy czy zakwasy. Zakwasów duszy nie widać gołym okiem.

Na początku bałam się, że bez leków spadnę znowu na dno. Ale widocznie mój mózg postanowił odkopać się z warstwy waty, w której leżał przez ostanie miesiące, czy lata, i zacząć pracować na wyższych obrotach. Mój plan był taki, żeby stworzyć jak najwięcej okazji do produkcji naturalnych endorfin. Pilates, pływanie, długie spacery, siedzenie wieczorem pod kocem z Drogą Mleczną nad głową. Wszystko zadziałało.

Czasem czuję, że smoliste myśli zaczynają powoli wracać. Oblepiają zwoje, zagłuszają zdrowy rozsądek, każą się uśmiechać, mimo że czuję potrzebę łkać. Zastanawiam się wtedy czy to znowu to samo. Boję się odpowiedzi. Zadaję sobie wtedy pytanie: czy jest coś, na co czekam. Czy jest miejsce, które chcę jeszcze zobaczyć, smak, który chcę poczuć w ustach, tekstura, za którą tęsknią moje dłonie, znajome rysy twarzy, których nie mogę się doczekać? Przez ostanie 5 miesięcy odpowiadam niezmiennie tak.

Czekam na coś niesamowitego, niezwykłego.

Tęsknię, pragnę, czuję, że jestem człowiekiem. A mój cień nadal zmienia się z porami roku.

jak sie czuje czlowiek po odstawieniu antydepresantow (5 of 8) jak sie czuje czlowiek po odstawieniu antydepresantow 9 jak sie czuje czlowiek po odstawieniu antydepresantow (4 of 8) jak sie czuje czlowiek po odstawieniu antydepresantow (1 of 8)

jak sie czuje czlowiek po odstawieniu antydepresantow (8 of 8)