W odpowiedzi na prośby wielu z Was postanowiłam popełnić rzeczowy wpis o studiowaniu medycyny w Wielkiej Brytanii i pracy lekarza w tymże kraju.

Na początek krótki wstęp, żeby pokazać, w jaki sposób trafiłam do szpitala w Szkocji jako lekarz.

Pochodzę w małego miasteczka na Mazowszu. Nigdy nie chodziłam do prywatnych szkół, tylko do poczciwej podstawówki Jedynki i później gimnazjum w tym samym budynku. Od dziecka miałam dodatkowe lekcje angielskiego, a w gimnazjum skończyłam kurs w szkole językowej EMPiK w Warszawie w weekendy.

Do szkoły z maturą międzynarodową trafiłam przypadkiem, bo bardzo nie chciałam iść do liceum do Warszawy a wiedziałam, że wszędzie się dostanę, poza szkołami z dodatkowymi egzaminami wstępnymi. Mój angielski był słaby albo bardzo słaby w porównaniu z innymi ludźmi w mojej klasie.

Angielskiego nauczyłam się w liceum a tak naprawdę dopiero w Szkocji. Moja pierwsza aplikacja na medycynę była naiwna i niedojrzała i nie otrzymałam żadnych ofert na z brytyjskich uniwersytetów. Oceny z IB miałam bardzo dobre, więc zdecydowałam się iść na studia do Edynburga na kierunek biologiczno-medyczny o nazwie Medical Sciences i zobaczyć co chcę dalej zrobić.

Spodobało mi się życie w Edynburgu. Studiowało się przyjemnie i w trakcie studiów zdecydowałam, że nie widzę siebie nigdzie indziej niż w szpitalu, jako lekarz. Kolejne lata studiów spędziłam na planowaniu mojej aplikacji na medycynę, pracowaniem nad CV i intensywnym myśleniem czy jestem pewna, że chcę się pakować akurat w ten zawód. Pod koniec trzech lat moja odpowiedź nadal brzmiała tak, i aplikowałam jednocześnie na dwa doktoraty i na studia medyczne. Dostałam oferty z Glasgow i Belfastu. Wybrałam Glasgow.

Jak się dostać na medycynę w UK?


Zacznijmy od 10 kluczowych informacji:


  1. Deadline jest 15 października roku poprzedzającego wrzesień, w którym zaczniesz studia. Np. deadline na rok akademicki 2016 jest 15.10.2015.
  2. Aplikacje składa się elektronicznie przez serwis UCAS.
  3.  Można ubiegać się o miejsce na pięciu uniwersytetach, ale tylko w czterech szkołach medycznych.
  4. Dla Polaków studia są płatne w Anglii, Walii i Irlandii Północnej, a w Szkocji są darmowe (tylko pierwszy kierunek).
  5. Czesne wynosi zwykle 9000 funtów rocznie. Można ubiegać się o pożyczkę na czesne od rządu, którą się spłaca po zakończeniu studiów. Polakom nie przysługują zwykle pożyczki na utrzymanie.
  6. W Wielkiej Brytanii są 33 szkoły medyczne. Dostanie się na medycyne jest bardzo trudne. Zwykle jest ponad 10 (od 5 do 17 zależy od szkoły) kandydatów na jedno miejsce. Osiągnięcia akademickie nie wystarczą. Na aplikację składają się trzy elementy: wynik egzaminu UKCAT, oceny z matury, oraz personal statement — list motywacyjny, w którym musisz uzasadnić, dlaczego to właśnie ty powinieneś zostać przyjęty, a nie 10 innych kandydatów z takimi samymi kwalifikacjami.
  7. O UKCAT dowiesz się więcej na stronie: http://www.ukcat.ac.uk/. Do testu trzeba się dobrze przygotować i można go zdawać w centrach w całej Europie. W Warszawie też.
  8. Niektóre uniwersytety wymagają dodatkowo testu BMAT. Więcej dowiesz się na stronie .Test można zdawać w Polsce.
  9. Proces rekrutacyjny dzieli się zwykle na 3 etapy: przyjmowanie aplikacji, rozmowy kwalifikacyjne oraz wysyłanie ofert do kandydatów. Oferty zawierają warunki, które kandydat musi spełnić, żeby zostać przyjętym na studia. Zwykle jest to konkretny wynik z matury. Na przykład 42 punkty z IB, w tym siódemki z biologii i chemii.
  10.  Napisanie dobrego "personala" zajmuje dużo czasu i energii. Powinno zawrzeć się w nim logiczne uzasadnienie decyzji o studiowaniu medycyny, dowód na dogłębne zrozumienie pracy lekarza w UK, fakty potwierdzające zdolności akademickie oraz dowód na to, że nie jesteś cyborgiem i potrafisz pracować z ludźmi. Znaczna większość kandydatów ma doświadczenie pracy w szpitalu oraz pracy z chorymi ludźmi (na przykład praca w domu starości lub w hospicjum). Zwykle zdobyte podczas wolontariatu w czasie liceum.

Więcej informacji o tym, jak zostać lekarzem znajduje się na stronie British Medical Association.

Czy trzeba mieć zdaną maturę międzynarodową?


Nie, kandydaci z maturą polską też są przyjmowani.

Jaki poziom angielskiego jest wymagany?


Certyfikaty nie są koniecznością. Rozszerzona matura z angielskiego wystarczy.

Czy poziom nauki jest niższy niż w Polsce?


Nie. Brytyjskie uniwersytety są jednymi z najlepszych na świece, poziom akademicki jest wysoki z dużym naciskiem na wiedzę i umiejętności kliniczne oraz badania nakowe. Dodatkowo wszystkie szkoły medyczne są pod ścisłą kontrolą General Medical Council, który ma za zadanie między innymi sprawienie, żeby wszyscy absolwenci szkół medycznych byli na tym samym poziomie umiejętności i wiedzy po zakończeniu studiów.

Jakie są stosunki między asystentami/profesorami a studentami?


Z mojego doświadczenia zawsze uprzejme, często nieformalne i wręcz koleżeńskie. Nauka w szpitalach i na uniwersytecie często odbywa się w bardzo małych grupach, a asystentami są lekarze z pasją do edukacji.

Jak wygląda sytuacja GP w UK?


GP (General Practitioner) to lekarz rodzinny. W tym momencie jest kryzys rekrutacyjny, wszędzie brakuje GPsów i jest często mniej niż 1 kandydat na miejsce na specjalizację. Specjalizacja trwa 3 lub 4 lata. Odbywa się w przychodniach oraz w szpitalach.

Więcej informacji pod linkiem: So you want to become a GP?

Czy da się utrzymać pracując jako lekarz?


Tak. Lekarze w UK zarabiają dobrze. Płace lekarzy są ustalane odgórnie przez rząd, różnia się nieznacznie między rejonami Zjednoczonego Królestwa a stawki są dostępne online pod linkiem: BMA Pay Stales. 

Jak wygląda staż po studiach w UK?


Staż nazywa się tutaj Foundation School i trwa dwa lata. Składa się z sześciu 4-miesięcznych stażów na oddziałach medycznych, chirurgicznych i specjalistycznych. Staż jest płatny, ale pracuje się bardzo dużo. Zwykle około 60 godzin tygodniowo, co najmniej jeden na trzy weekendy i na nocne dyżury. Aplikacje na staż składa się przez stronę internetową o nazwie FPAS. Deadline na przyszły rok jest już we wrześniu poprzedniego roku.

Jeśli chciałabym zacząć pracę w UK, ale mam zdane tylko polskie egzaminy, to czy muszę nostryfikować dyplom?


Nie musisz, ale musisz aplikować o rejestrację w General Medical Council. Więcej informacji na stronie: GMC Applications

Jak odbierani są lekarze z polskim pochodzeniem?


Zależy to od tego, czy są kompeteni i mili. UK to kocioł etniczny. Znajdziesz tu lekarzy z każdego krańca świata. Studiowali ze mną ludzie z Chin, Szwecji, Norwegii, Francji, Polski, Malezji, Australii, Ameryki i Kanady. Polskich lekarzy jest coraz więcej i są szanowani przez swoich kolegów i pacjentów.

Mam nadzeję, że odpowiedziałam na większość pytań. Jeśli macie ich więcej zapraszam do komentarzy.

IMG_20150823_201529

Zdjęcie tytułowe| Autor: Phalinn Ooi Źródło: Flickr  Licencja: Creative Commons 2.0