Każdy z nas kiedyś był kobietą.

Tak już działa ten świat. Po połączeniu gamet płód zaczyna rozwijać się, aby stać się kobietą. W pewnym momencie zalewa go fala testosteronu i nadaje męski wygląd temu, co miało być kobiece w założeniu natury. Chromosom Y czujnie czeka na swój czas, żeby zacząć działać. Kiedy już zacznie często nie może skończyć, do perfekcji opanował sztukę perswazji.


Jedna molekuła ze sterydowym pierścieniem w swojej strukturze, która zmienia codziennie losy świata. Pierścień, który rządzi wszystkimi, ten jedyny, który daje jego właścicielom więcej pewności siebie, głębszy tembr głosu i dłuższy palec serdeczny od wskazującego. Większe wynagrodzenie, prawo do głosowania i decydowania o swoim życiu. Często pierwszeństwo do edukacji i łatwe odejście od odpowiedzialności, nawet jeśli kolejny Y został przekazany kolejnej istocie, która już nigdy nie urodzi się kobietą.

Jak wyglądałby świat, gdyby Y nie miał takiej władzy? Czy byłby światem harmonii, czułości i inteligencji emocjonalnej zamiast agresji, władzy i popędu seksualnego? Dlaczego ścieżki historii naszego gatunku są wyznaczane przez zlepek węgla, wodoru i tlenu. Czy bez niego nie mielibyśmy szansy na przetrwanie?C19H28O2 - wzór władzy, seksu i dominacji.

***

Biorę łyk kawy, idealna tekstura mleka smakuje aksamitnie na moich ustach. Zagryzam białym Michałkiem, który rozpuszcza się pod wpływem kawy. Ciepło mi w stopy, nie wychyliłam ich jeszcze poza ramy łóżka. Z kuchni dochodzi mnie zapach tostowanych bajgli i nuty ulubionej piosenki wyrysowanej drobno na czarnym krążku winylowym. W moim życiu pierścień sterydowy jest źródłem szczęścia, pokoju i bezpieczeństwa. Śmiechu, radości, przyjemności i wiedzy, że mój brak chromosomu Y jest celebrowany każdego dnia. Bo sprawia, że jestem kobietą. I jest to jedna z najpiękniejszych rzeczywistości mojego życia.C19H28O2 - wzór opiekuńczości, pragnienia przygody i serca, które kocha do końca.


Czasem zastanawiam się, czy życie byłoby prostsze, gdybym miała w sobie więcej z igreka. Wtedy jego właściciel przytula mnie mocnym ramieniem i przypomina, jaka jestem silna. Bo siła dwóch iksów jest równa igrekowi i iksowi.

Nosiciele sterydowego pierścienia czasem o tym zapominają, dużo pracy przed nami, żeby ta wiadomość dotarła do ostatniej krawędzi kontynentów, ale nie zmienia to faktu, że jest to prawda.


To dlatego wszyscy zaczynamy jako kobiety. Gdybyśmy o tym pamiętali, świat wyglądałby inaczej.