Im dłużej tu mieszkam, tym bardziej idealizuję Polskę. Nie widzę jej szarości tylko czuje ciepło, od momentu wyjścia z samolotu, niezależnie od pogody. Nie pamiętam już, jak to jest mieszkać w Polsce na stałe. Jakie to uczucie, kiedy zima po raz kolejny zaskakuje drogowców, jak to jest słuchać Trójki w drodze do szkoły czy pracy, czy czuć wstyd, bo nie mam drobnych i przez to psuje dzień pani w kiosku.

Ostatni raz mieszkałam w Polsce w 2007 roku, w trzeciej klasie liceum. Moja bursa mieściła się na Starówce, przy ul. Długiej. Ściany w kolorze łososia, drewniane podłogi, które trzeba było wiórkować dwa razy w roku i jedzenie na kartki — czasem trudno uwierzyć, że to był już dwudziesty wiek. Nie pamiętam ani jednej złej rzeczy z tamtych czasów. Uczyłam się do matury, byłam zakochana, siedziałam na murku na Barbakanie, jeździłam odwiedzać rodziców w Irlandii i babcie w weekendy. Wypiliśmy w Samych Fusach więcej herbaty, niż wypada się przyznać. Nie piłam wtedy jeszcze kawy, co nie mieści mi się teraz w głowie.

W zeszłe wakacje miałam okazję pomieszkać w Warszawie przez miesiąc. Nie poznałam tego miasta. Pierwsza rzecz, jaka mnie uderza za każdym razem to ilość reklam przy drogach. Nie wiem gdzie oczy podziać. Hałas wizualny jest gorszy od dźwiękowego. Kawiarnie, restauracje, plaża nad Wisła, murale, modni ludzie, rowery miejskie, moda chodzenia na śniadanie do lokalnego bistro. Nie znam Warszawy, ale wydaje mi się miastem, które ma cały czas nadzieje na lepsze jutro. I dobrze, niech się rozwija. Ciekawa jestem, jak to będzie wrócić. Na jakie kompromisy będę musiała pójść, żeby Warszawa znowu stała się moja.

Tym razem prawie nie udało nam się dojechać z powodu śniegu w Glasgow. Spędziliśmy w Warszawie około 24h. I znowu tęsknię.